niedziela, 29 czerwca 2014

Dżem z czerśni



Pierwszy raz w życiu postanowiłam zrobić dżem z czereśni. Wyszedł całkiem dobry. Zimą jak znalazła do naleśników lub deserów.


Składniki
- kg czereśni
- 400 g cukru
- sok z jednej cytryny


Czereśnie myjemy, drylujemy wkładamy do garnka zasypujemy cukrem na około godzinę. Po tym czasie dodajemy sok z cytryny i stawiamy garnek na gazie. Gdy zacznie się gotować zmniejszamy płomień i gotujemy około 30 minut. Następnie przekładamy dżem do wyparzonych słoików i zakręcamy.
Z kg czereśni wyszły mi dwa słoiczki.

piątek, 27 czerwca 2014

Dżem truskawkowy II



Kolejna moja propozycja dżemu truskawkowego, tym razem mniej zdrowo bo z cukrem żelującym.


Składniki
- 2 kg truskawek
- 500 g cukru  żelującego
- 300 g cukru zwykłego
- 2 cytryny


Truskawki, myjemy, pozbawiamy szypułek i suszymy. Większe truskawki kroimy, a mniejsze zostawiamy w całości. Zasypujemy oba rodzajami cukrów i odstawiamy na około 30 minut. Po tym czasie wciskamy sok z cytryn i stawiamy na gazie. Gdy nam się zacznie gotować, zmniejszamy płomień i gotujemy około 30 minut. Po tym czasie przelewamy dżem do wyparzonych słoików i odstawiamy do góry dnem. Dla pewności można jeszcze słoiki zapasteryzować.

środa, 25 czerwca 2014

Kompot z truskawek z cytryną



Kolejną moją propozycją na zrobienie czegoś z truskawek czyli kompot. Wyszedł bardzo dobry a dzięki cytrynie bardzo orzeźwiający oraz z kwaskowatym smakiem. Takie kompoty również zrobiłam na zimę.


Składniki
- kg truskawek
- 1,5 litra wody
- 4 łyżki cukru
- sok z jednej cytryny + plasterki do dekoracji


Truskawki myjemy, czyścimy i wkładamy do garnka. Dodajemy cukier, sok z cytryny i zalewamy wodą. Stawiamy na gazie, i od zagotowania gotujemy około 5 - 10 minut na małym ogniu. Podajemy mocno schłodzone.

Takie też kompoty zrobiłam na zimę. Na każdy słoik dałam 2 łyżki cukru i po plasterku cytryny. Zalałam gorącą wodą i zakręcałam słoiki. Dla pewności jeszcze pasteryzowałam w wodzie od zagotowania 20 minut.



wtorek, 24 czerwca 2014

Dżem truskawkowy



Uwielbiam dżemy truskawkowe, szczególnie do placuszków i naleśników. Niestety truskawki już się kończą więc korzystajcie póki możecie :). Przepis ten znalazłam na blogu Domi.


Składniki
- 1 kg truskawek
- sok z dwóch małych cytryn
- 1 kg cukru
- laska wanilii (opcjonalnie, pominęłam)


Dobrze oczyszczone i umyte truskawki wysuszyć, większe truskawki pokroić na mniejsze części a mniejsze zostawić w całości. Włożyć do garna z grubym dnem oraz dodać sok z cytryn - jeśli dostaną się pestki to nic pod koniec gotowania wypłyną na powierzchnię i będzie można je wyłowić.
Postawić garnek na ogniu gotować około 5 minut, mieszając aż truskawki puszczą dużo soku - wtedy wsypać cukier oraz jak ktoś dodaję laskę wanilii. Mieszać energicznie i gotować około 20 - 30 minut. Po tym czasie zdjąć garnek z ognia i mieszać, aż zniknie cała piana z wierzchu, po czym ugniatać owoce tłuczkiem do ziemniaków (tak aby niektóre zostały w całości).
Dżem rozlewać do czystych wyparzonych słoików, zakręcić i postawić do góry dnem, można też dla pewności zapasteryzować słoiki w piekarniku lub w garnku z wodą.

piątek, 20 czerwca 2014

Surówka z rzodkiewki



 Bardzo lubię surówki są zdrowe i smaczne. Przepis ten znalazłam na blogu Uwielbiam Gotować.


Składniki
- 2 pęczki rzodkiewki
- 2 łyżki majonezu
- sól
- pół łyżeczki cukru
- łyżeczka soku z cytryny


Rzodkiewkę myjemy, ucinamy końcówki i myjemy po czym ścieramy na tarce.
Następnie zasypujemy solą i odstawiamy na około 30 minut. Po tym czasie odsączamy ją z wody. Dodajemy majonez, cukier i sok z cytryny mieszamy i gotowe. Jest fajnym dodatkiem do obiadu:).

czwartek, 12 czerwca 2014

Deser z jogurtu, owoców i otrębów



Tym razem proponuję deser mało kaloryczny, zdrowy i smaczny.


Składniki
- 1 duży jogurt grecki
- dwa kiwi
- banan
- otręby granulowane o smaku truskawkowym Kupiec


Kiwi i banana obieramy i miksujemy na papkę. W szklankach układamy: owoce, jogurt, otręby. Robimy tyle warstw ile mamy miejsca. Na samej górze powinny być otręby.



czwartek, 5 czerwca 2014

Lemoniada rabarbarowa



A że zbliżają się upały to zapraszam Was na przepyszną, a przede wszystkim orzeźwiającą lemoniadę.
Przepis ten znalazłam na blogu Pora coś zjeść.


Składniki
- 500 g rabarbaru
- cytryna
- 1 laska wanilii
- 1 szklanka cukru
- 300 ml wody + 1,5 litra
- mięta (pominęłam)
- plasterki cytryny
- lód


Rabarbar myjemy, odcinamy końcówki i kroimy w duże kawałki (nie obieramy go!). Cytrynę parzymy wrzątkiem, dokładnie myjemy, następnie za pomocą obieraka do warzyw obieramy skórkę i dodajemy do rabarbaru.
Następnie wciskamy sok z cytryny, wszystkie składniki wkładamy do garnka, dodajemy cukier, rozciętą laskę wanilii, zalewamy 300 ml wody.
Gotujemy aż rabarbar się rozpadnie, około 10 minut.
Powstałą masę odsączamy na sitku, napój który powstał chłodzimy. Przed podaniem dopełniamy wodą, do szklanek wkładamy lód i plasterki cytryny, oraz jak mamy mięte.



poniedziałek, 2 czerwca 2014

Kompot z rabarbaru z cytryną i anyżem gwiazdkowym



Kolejna propozycja na kompot z rabarbaru tym razem z anyżem gwiazdkowym, który dał posmak korzenny :). Takie też kompoty zrobiłam na zimę.


Składniki
- 1 kg rabarbaru
- cytryna 
- 3 łyżki cukru
- 2 szt anyżu gwiazdkowego


Rabarbar obieramy i myjemy, po czym kroimy w mniejsze części - wkładamy do garnka dodajemy cukier, anyż oraz sok z cytryny (można dodać też skórkę). Zalewamy około 2,5 litra wodą doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze na mniejszym gazie około 10 minut. Podajemy schłodzone:)